Stáž si zaznamenejte do dokumentů Europassu

Pracovní nebo studijní stáž, kterou absolvujete doma nebo v zahraničí, si můžete zaznamenat do životopisu a také do dokumentu přímo k zaznamenání stáže určenému - Europass-mobility. Můžete tak informovat potenciálního zaměstnavatele nebo školu o Vašich zkušenostech, které jste na stáži získali. To se hodí především čerstvým absolventům škol, kteří sice ještě nemají praxi, ale na stáži se už leccos naučili a mohou to i patřičně doložit prostřednictvím těchto dokladů. Dokumenty Europassu jsou zdarma a lze je vyplnit v jakémkoli jazyce EU.

Europass-mobilita je dokument, který zaznamenává evropskou nebo domácí studijní stáž, ať už studijní pobyt v rámci výměnného programu, odbornou praxi nebo dobrovolnickou práci v nevládních organizacích. Dokument vyplňuje vysílající organizace (např. škola, zaměstnavatel, nevládní organizace nebo agentura) nebo hostitelská organizace (firma, škola apod.). Postup při vydávání tohoto dokladu najdete na http://www.europass.cz/mobilita/. Europass-mobilita obsahuje údaje o účastníkovi stáže, o délce a cíli stáže a dále popis schopností a dovedností získaných v průběhu stáže, např. získané pracovní schopnosti a dovednosti, jazykové, počítačové, organizační nebo sociální dovednosti. Europass -mobilitu si můžete přiložit ke svému životopisu při hledání práce nebo studia doma či v zahraničí.

Europass-životopis je strukturovaný životopis, je jednotný v Evropě a lze ho jednoduše vyplnit on-line. Výhodou je, že Vás při každém kroku při vyplňování životopisu provázejí praktické rady, jak na to. Absolvovanou pracovní stáž si vyplníte do kolonky Pracovní zkušenosti, studijní pak do sekce nazvané Vzdělání, odborná příprava a kurzy. Další dovednosti, které jste vedle těch odborných během stáže získali, např. komunikační, organizační, jazykové, si pak vyplníte do části životopisu „Osobní dovednosti“. Životopis si můžete vyplnit online přímo zde, rady a tipy, jak ho vyplnit najdete zde.

Co všechno si ještě lze přiložit k životopisu? Prohlédněte si naše krátké animované video:

https://www.youtube.com/watch?v=7v6YCHtos2E

Národní centrum Europass vydalo letos DVD S Europassem se neztratíte, kde najdete mnoho zajímavých, hravých a interaktivních materiálů o dokumentech Europassu a o tom, jak je vyplnit a použít. Materiály mohou využít i učitelé při výuce (tipy do výuky, vzory dokumentů, návody k vyplnění) nebo lektoři volnočasových aktivit. Součástí DVD je např. infografika Jak vypadá typický majitel Europass-mobility? Obsah DVD je k dispozici on-line na http://www.europass.cz/dvd/. V případě zájmu nám napište na europass°nuv.cz a my vám pošleme DVD zdarma.

Informace do kapsy Europass-mobilita